skip to main |
skip to sidebar
Wieloletnia praca na odbiorniku R- 673, poznanie w pełni jego konstrukcji mechanicznej jak i elektronicznej. Zwróciła moją uwagę, iż położono tam duży nacisk na na jakość odbioru. Doskonałe ekranowanie każdego zespołu z układami odsprzęgającymi. Rozbudowany zasilacz, ze stabilizacją napięcia żarzenia, anodowego, oraz stabilizacją prądową z zastosowaniem Baretera. Najbardziej rozbudowany był filtr sieciowy - przeciwzakłóceniowy.
Co dawało niewyobrażalne warunki pracy urządzenia bez zakłóceń. Najistotniejszą sprawą tego odbiornika były użyte lampy z serii 2Ż27Ł. Posiadały niecodzienne właściwości , bardzo niskie szumy własne. Odpowiednio dobrany punkt zasilania anodowego w granicach około 60V powodowało, że ten poziom zasilania dawał lampom odpowiednie warunki, i szumy stawały się znikome. Więcej w temacie:
"ODBIORNIK KRÓTKOFALOWY ORION".
https://docs.google.com/present/edit?id=0AdNqh5TF9eXQZGN2eDh3NjhfMTcyM2NqMzRubmRx
Układ eliminacji zakłóceń, powstał z istniejącego już schematu, który otrzymałem jako fragment płytki drukowanej, od nieokreślonego obecnie typu monitora komputerowego. A także dodane nowe elementy filtru, zwiększające jego sprawność.
Aby precyzyjnie zobrazować temat, podam dokładne opisy każdego elementu filtru, wraz z fotografią. Elementy pierwszego członu, można uzyskać z gniazd sieciowych od monitorów komputerowych, z tym, że istnieją dwa rodzaje gniazd z filtrami, krótsze i dłuższe. W każdym z nich są inne układy elektroniczne. Nas będzie interesować gniazdo o dłuższych wymiarach. W którym jest pierwszy człon układu elektronicznego. Więcej w temacie:
"UKŁAD ELIMINACJI ZAKŁÓCEŃ".
https://docs.google.com/present/edit?id=0AdNqh5TF9eXQZGN2eDh3NjhfMjAxOGZrZzliemdy